מיניבוס או מונית

מונית או מיניבוס? 

 בשנים האחרונות הופכת ישראל להיות יותר ויותר אטרקטיבית עבור תיירים מחו"ל. בשנת 2012 עמד מספר התיירים הנכנסים לישראל על 3.5 מיליון, ועל פי כל הסימנים המספר הזה עומד לעלות בהתמדה. וכשהם מגיעים לארץ, רצוי שיזכו לחוויה הטובה ביותר.

 חוויה טובה מתחילה בתכנון הטיול כמו שצריך וחלק מהותי מהטיול הוא הדרך שבה יתניידו התיירים ברחבי הארץ. ישנן כמה אופציות שעומדות לרשותם בישראל:

תחבורה ציבורית (רכבת, אוטובוסים, מוניות שירות)

רכבת

מוניות 'ספיישל'

הסעות מטעם חברות הסעות

השכרת רכב

 מן הסתם, לא נרצה בתוך מארחים לטרטר את התיירים המגיעים לארץ בתחבורה הציבורית, מה גם שבמקומות רבים בישראל היא, לצערנו, אינה יעילה מספיק. גם השכרת רכב היא משהו שלא נציע לרוב, בעיקר משום שמדובר בעניין יקר, כאשר החופשה היא יותר מיום אחד או שניים. לכן, נותרנו עם שתי אופציות. אם כן, מה עדיף? הסעה במונית או הסעה מטעם חברות הסעה?

 נוחות בלתי מתפשרת בשני המקרים

 ברור כי כל מי שייסע במונית ספיישל או ברכב של חברת הסעות, ייהנה מנוחות בלתי מתפשרת. בשני המקרים מדובר על שירות 'עד הבית', כלומר – מכל מקום שירצה התייר לצאת ועד לכל מקום שירצה להגיע. אין ספק שמדובר כאן בפינוק, מכל בחינה שהיא.

 אם כן, עניין הנוחות אינו רלוונטי, משום שהוא שווה בשני המקרים. צריך לסקור תכונות נוספות כדי להבין מה מתאים יותר ומה מתאים פחות לתייר הממוצע. רק בעזרת ההשוואה הזו, ניתן יהיה להחליט באופן סופי מה עדיף.

מחיר

 אם נסתכל על המחירים באופן כללי, נגלה כי הם כמעט זהים – כמה מאות שקלים מכל אמצעי תחבורה. אבל, ההבדל הגדול טמון בעניין אחר, שמשפיע מאוד על המחיר: כמות הנוסעים (קריטריון ושיקול בפני עצמו, אליו נגיע בהמשך).

 חברות הסעה שונות יכולות להציע שירותים לעשרות אנשים, משום שהן מחזיקות בצי רכבים גדול שכולל גם מיניבוסים ואוטובוסים של ממש. מוניות, לעומת זאת, יכולות להסיע עד עשרה אנשים לכל היותר (בכלי רכב המשמשים בדרך כלל את מוניות השירות בארץ) – אך המחיר יהיה זהה. כלומר: בשירותי ההסעות, יותר אנשים מתחלקים באותו סכום, וכך השירות יוצא זול יותר.

 פרטיות ויוקרה

 אין ספק שככל שהרכב קטן יותר, ישנה יותר פרטיות והמעמד עצמו משדר יותר יוקרה. אדם אשר מגיע לפגישת עסקים במונית מהודרת יעשה רושם טוב יותר בפני האנשים אליהם הוא מגיע ובזה אין ספק. אמנם לחברות ההסעה ישנם גם רכבי VIP מהודרים, אך אלו לרוב ישמשו כמה אנשים ולא אדם יחיד.

 בשורה התחתונה, כאשר תייר מגיע לחופשת עסקים כאדם יחיד (או כשמדובר בשני אנשים לכל היותר), מונית תהיה מתאימה יותר והולמת את המעמד. היא מעניקה שקט ופרטיות ותספק לתייר תחושה שיש לו נהג פרטי, אשר עומד לשירותו כל העת. לקבלת רשימת מוניות באזורים המתאימים לכם תוכלו להיכנס לאינדקסים כמו דפי זהב ולפורטלים שונים ברשת.

 גמישות ושירות לבעלי מוגבלויות

 חברת הסעות תהיה כמעט תמיד גמישה יותר. עצם זה שהיא מחזיקה בצי רכבים עצום ומגוון, מעיד על מידת הגמישות הרבה. מעבר לזה, כאשר ישנם בטיול מספר אנשים בעלי מוגבלויות, הזמנת אוטובוס או מיניבוס מותאם תבטיח להם נוחות גבוהה יותר מאשר הזמנת מונית, גם אם היא מותאמת ומיועדת לבעלי מוגבלויות.

 לסיכום, הנה טבלה שממצה את ההבדלים בין שתי האפשרויות:

 

מוניות

חברות הסעה

גמישות

מעט מאוד

רבה

מחיר

גבוה (לפי תשלום לאדם בודד)

נמוך (לפי תשלום לאדם בודד)

התאמה לבעלי מוגבלויות

קיימת, אך לא לכמות גדולה

קיימת בכל כמות של אנשים

פרטיות

מקסימלית

בעירבון מוגבל, תלויה בגודל כלי הרכב המוזמן

יוקרה

גבוהה

תלויה בסוג הרכב

זמינות

גבוהה

גבוהה

נוחות

מקסימלית

מקסימלית

אפשרות לשירות לטווח ארוך

כמעט ולא

תמיד, בהזמנה מראש